відеоархів

Останні відео

Видання ICO


Публікації Л.Д. Кучми

Версія для друку
29.05.2013

Заключне слово Л.Д.КУЧМИ

Шановне товариство!        

Як на мене, у нас відбулася цікава і змістовна дискусія.

Висловлені думки засвідчили небайдужість до проблем цивілізаційного вибору України. 

Наші молоді учасники дискусії продемонстрували зрілий, відповідальний підхід.

Наші конкурсанти зробили вибір. Головний висновок, який я зробив для себе: у нас дуже талановита молодь. Ви порушуєте такі теми, що я дуже радий.

Так, дійсно Україна знаходиться на роздоріжжі і це природно. Тому що так склалось історично: цивілізаційний розкол пройшов по Україні: одна її частина – спадок російської імперії, друга частина – Австро-Угорщини.

Як наслідок частина людей має одні погляди, друга частина – другі, одні тягнуть туди, другі туди. В цьому наша відмінність від країн – наших сусідів на Заході, у яких між політиками не було великих розбіжностей про стратегічний вибір країни.

Сьогодні вже не можна і сюди і туди. Якщо будемо йти в Європу і підписувати угоду про асоціацію, то з Росії поблажок чекати не приходиться. Ми повинні пройти через це. Але ж треба виконати ті зобов’язання, які ми взяли на себе. Гратись з Європою теж не можна.

Наш Інститут стратегічних оцінок нещодавно випустив аналітичний звіт про інтеграцію України в Митний союз. Аналогічне дослідження проводиться щодо перспектив євроінтеграції України і відповідний звіт теж буде опубліковано. Ці дослідження показали, що економічна складова дуже важлива. Але економічні вигоди чи втрати і там і там 50 на 50. Отже треба приймати політичне рішення, в основі якого – цивілізаційний вибір і він пролунав із ваших вуст.

Якщо ми на початку 90-х років сказали, що наш шлях до Європи, то треба йти до нього. Але сьогодні також лунали голоси, що ми ні в якому разі не повинні втратити нашого сусіда – Росію. Бо там також багато наших інтересів. Я завжди кажу: нам не можна повертатись спиною ні до Росії, ні до Європи.

Аргументуючи свій вибір, ви на перше місце поставили інтереси та потреби людей – можливості  вільного пересування, здобуття якісної освіти та працевлаштування, підвищення соціальних стандартів і рівня життя.

Водночас ви загострили увагу і на таких важливих для держави і суспільства питаннях, як зовнішня політична підтримка, колективна безпека України та демократизація суспільства.

Приємно, що молоді люди усвідомлюють, що головним у євроінтеграційному процесі є цивілізаційні цінності та модернізація суспільства.

Очевидно, виходячи з цих аргументів, більшість конкурсантів зробила свій вибір на користь європейської інтеграції.

Переконаний, що для присутніх студентів дуже цікаво і корисно було послухати досвідчених політиків і фахівців – гостей нашого форуму.

Тож хочу подякувати усім вам за те, що відгукнулись на наше запрошення і  взяли участь у конференції.

Напевне, ви погодитесь зі мною, що нам доцільно максимально надати публічності результатам конкурсу.

Можливо, доцільно видати окремою брошурою матеріали конференції і направити органам влади, університетам, відповідним громадським організаціям.

Щиро дякую Леоніду Васильовичу Губерському – ректору Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Копійці Валерію Володимировичу – директору Інституту міжнародних відносин за прекрасну організацію нинішнього заходу.
            
Впевнений, що ми сьогодні спільно зробили свій внесок у справу не лише загальнодержавної, а й загальноєвропейської ваги.

Повернутися назад до розділу