відеоархів

Останні відео

Видання ICO


Новини Фонду

Версія для друку
07.11.2017

«Енеїда»: нові ілюстрації, новий погляд, нове дихання»

Напередодні Дня української писемності та мови за сприяння Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відбулася відкрита дискусія «Енеїда» Котляревського: нові ілюстрації, новий погляд, нове дихання».

Нагадаємо: свято встановлено 9 листопада 1997 року, коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 «Про День української писемності та мови». Цього року у свята 20-річний ювілей. Тому організатори заходу вирішили приурочити його ще одному ювілеєві: перше видання "Енеїди" Івана Котляревського - першої пам'ятки українського письменства, яка була укладена розмовною українською мовою і символізувала становлення нової української літератури, датується 1842-м роком.

Як справедливо зауважила під час дискусії доктор філософії Наталя Кривда, «непроста і неспростовна «Енеїда» постійно провокує літературознавчу та культурологічну думку, кількість мистецьких інтерпретацій твору з часом тільки збільшується». У дискусії також узяли участь видавці Олена і Юрій Корбуш, заступник директора Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка Національної академії наук України Сергій Гальченко, президент Асоціації видавців Олександр Афонін і Оксана Тернавська, яка виконала художнє оформлення та ілюстрації «Енеїди», здійсненого видавництвом «Корбуш».

За словами художниці, вона намагалася передати мовою кольорів енергію творення, становлення нації, радість буття і відчуття рідної Батьківщини, які варто передати нащадкам у спадок, про що й писав Котляревський. І хоч і кольори, і манера трактування образів художниці 21 століття відрізняється від того, що робили попередники у минулих століттях, а такий крок видавців вимагає не тільки нестандартного мислення, а й потребує фахової сміливості, незаперечно: їхня робота має право на життя, і свідченням цього є неабиякий інтерес до видання у читачів.

Легко, яскраво та природно прозвучала у цей день українська класика, яку щиро та майстерно виконав народний артист України Олександр Гурець. Молитва Андрія з опери С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» - першої повноцінної національної опери за змістом та особливостями музичної мови (до речі, працю над оперною партитурою було завершено 1862-го року, тому 2017-й – ювілейний рік і для твору) – зворушила присутніх високими почуттями святої високої любові до рідної України.

Повернутися назад до розділу