відеоархів

Останні відео

Видання ICO


Новини Фонду

Версія для друку
24.05.2017

Свято книги

Щороку 24 травня в усіх слов’янських країнах вшановують пам’ять святих Кирила і Мефодія, а також День слов’янської писемності та культури. З 2004 року українці відзначають День слов’янської писемності і культури разом з усіма іншими слов’янськими народами. Свято в Україні встановлено згідно з Указом Президента Леоніда Кучми від 17 вересня 2004 року, в день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія – просвітителів, що відіграли визначну роль у розвитку й становленні слов’янського письменства і культури, покровителів Європи.  

З нагоди свята Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна» провів традиційну акцію, подарувавши сільським бібліотекам книги, видані за сприяння Фонду.

«Пісенний «Кобзар» унікальний тим, що в ньому зібрано в основному всю хорову музику на поезію великого Співця України. Тарас Шевченко чи не єдиний поет у світі, переважна частина поетичної спадщини якого (всього в «Кобзарі» 242 поезії) живе у співі. Написано понад 300 авторських хорових творів з варіантами й записано понад 100 народних хорових пісень. У цілому на Шевченкову поезію написано понад 3 000 музичних творів: композиторських інтерпретацій різних форм і жанрів від солоспівів до хороспівів, кантат, симфоній, опер. Це неперевершене явище у світовій культурі. Таке багатство співаної поезії Т. Шевченка збагатить програми професійних і самодіяльних хорових колективів. Це рідкісне зібрання також надолужить брак нотних видань та сприятиме поглибленню інтересу до Шевченкової поетичної спадщини й української хорової музики та їх популяризації в Україні й світі. Упорядкував це рідкісне нотне зібрання Павло Іванович Муравський (1914-2014) - великий український хоровий диригент і педагог, легенда хорового мистецтва ХХ-ХХІ століть, народний артист України, лауреат Державної премії Української РСР імені Т. Г. Шевченка (1979), почесний академік Національної академії мистецтв України (2004), Герой України (2009).

У виданні «Павло Муравський. Моя хорова школа» представлено рідкісний досвід 100-річного життя й 80- річної мистецько-педагогічної діяльності Павла Івановича Муравського. Павло Муравський виховав кілька поколінь хормейстерів, ствердив принципові засади акапельного академічного співу Київської хорової школи, заснованої в українській музичній культурі великим Олександром Кошицем (1875-1944), і явив власний феномен - Хорову школу Муравського. Суттю Хорової школи Муравського є досягнення вершинної чистоти звучання українського акапельного співу в природному ладовому інтонуванні на основі української народнопісенної традиції. Хорова школа Павла Муравського - це синкретичне явище, в якому довкола ідеалу чистоти цілісно поєдналися мистецькі й моральні принципи.

Павло Муравський перший в українській музичній літературі подає методику навчання чистого акапельного хорового співу.

У цій виношеній у серці унікальній праці патріарх українського хорового мистецтва розкриває свій неперевершений мистецький метод через власний хормейстерський досвід і практичну філософію хорознавства. Працю суттєво доповнюють фахові осягнення й осмислення педагогічно-мистецького феномену Павла Муравського його учнями й дослідниками.

Повернутися назад до розділу