відеоархів

Останні відео

Видання ICO


Новини Фонду

Версія для друку
17.05.2017

З турботою про Голосіївський будинок

Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського отримав в подарунок від Фонду «Україна» відтворений гобелен середини ХХ століття, що знаходився у кабінеті Поета. В урочистій зустрічі з цієї нагоди  взяли участь Президент України (1994 – 2005 рр.) Леонід Кучма та Президент України (2005 – 2010 рр.) Віктор Ющенко.

В Голосіївському будинку Максим Рильський мешкав останні 14 років життя. Більшість експонатів музею пам’ятають Поета - тут і його кабінет, і бібліотека, і рушниця, з якою він ходив на полювання. В колекції музею - картини, книги, меблі та музичні інструменти. Стіни оселі пам’ятають Остапа Вишню та Володимира Сосюру, Андрія Малишка та Юрія Смолича, Михайла Стельмаха та Платона Воронька, Левка Ревуцького, Георгія і Платона Майбород. Молоді Іван Драч, Дмитро Павличко, Микола Вінграновський, Василь Стус були в домі Рильського бажаними гостями.

У 2010 році за сприяння Фонду «Україна» було відреставровано знаменитий Шредерівський рояль, на якому музично обдарований Максим Тадейович любив імпровізувати на теми творів Шопена, Сметани, Дворжака, Гріга. Неодноразово Рильський акомпанував своєму другу, оперному виконавцю Іванові Козловському. Нині він звучить так само чудово, як і за життя Максима Рильського: в музейній вітальні постійно влаштовують літературно-музичні вечори.

Також  Фонд «Україна» допоміг у реставрації 10 рідкісних видань із меморіальної бібліотеки Поета, здебільшого, раритетів XVI—XIX століть та рідкісних видань творів Михайла Грушевського, Тараса Шевченка, Юліуша Словацького.

Відновлення гобелену -  третій спільний проект Музею та Фонду. Відомо, що за життя М.Т.Рильського  підлогу його  кабінету у Голосіївському будинку прикрашав  гобелен. За характером виконанням квіткового орнаменту фахівцями славетної Решетилівської  майстерні було встановлено,  що такий килим міг  бути виконаний за ескізами Леоніда  Товстухи, майбутнього Народного художника України та лауреата державної  премії ім.Т.Шевченка.  Підприємство, що виготовило цей гобелен,  спеціалізувалося переважно на виготовленні традиційних килимів з квітковим орнаментом і гобеленів ручної роботи, та нині, нажаль, цієї фабрики не існує.

Килим, який долучили до колекції музею – це творча і пошукова робота науковців музею та фахівців Решетилівської майстерні. Його виготовили у символічних і  традиційних українських кольорах, спираючись на  спогади сучасників та творців першої музейної експозиції.  Можна лише припустити, що обираючи блакитно-жовту гаму килима, Максим Тадейович у такий спосіб віддавав  перевагу вітчизняній традиції інтер’єру та українській культурній самобутності.

В музейній вітальні зібралися друзі та гості Музею –  генеральний директор – художній керівник Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. П.Вірського Мирослав Вантух; радник Президента України Юрій Богуцький; письменник Дмитро Павличко; доктор історичних наук Володимир Мельниченко. Стипендіатка Фонду «Україна», титулована піаністка Марія-Луїза Плєшакова, виконала  твір Шопена, а соліст Національної опери України імені Тараса Шевченка  - арію з «Травіати».  

 - Повертається до оселі частина родинного ковчегу - а я думаю, що в кожній родині є свій костюм, свій рушник, свій килим - і от уявіть собі: сьогодні до Максима Тадейовича, в його рідну оселю, через зусилля Леоніда Даниловича повертається одна річ, яка була невід’ємним атрибутом. Мені здається, це гарне свято, - зазначив Віктор Ющенко.

 - Я завжди з великим задоволенням відвідую цей заклад, про який можна казати дуже багато слів.  Ця людина, Максим Рильський, занадто багато значить для України, і якщо ми починаємо забувати, то треба завжди нагадувати людям про це, - наголосив Леонід Кучма. - І не треба сьогодні все списувати на війну. Якщо ми забуваємо про культуру, про мистецтво, літературу, то ми тільки втрачаємо, в тому числі, і в тих проблемах, які в нас на сьогоднішній день є.

«Не має майбутнього той, - писав Максим Рильський,- хто не знає свого минулого». Задля збереження надбань попередніх поколінь Фонд «Україна» продовжує піклування про культурну спадщину українських музеїв.

Фоторепортаж з музею можна переглянути на нашому сайті за цим посиланням.

 

 

Повернутися назад до розділу